Odkryj świat pełen przygód

Książki dla dzieci, które rozwijają skrzydła!

Przygoda czeka na każdej stronie!

Książki budują marzenia!

Promocja!

Irenka

Original price was: 32,90 zł.Current price is: 23,00 zł.

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 23,00 .

499 w magazynie

Irenka jest pogodną, ciekawą świata dziewczynką. Urodziła się w Wilnie w 1932 roku, pięknym mieście na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej.
Kochająca i wspierająca się rodzina, przeświadczenie o nieustającej opiece Matki Boskiej Ostrobramskiej chroniły ją przed rozpaczą podczas burzliwych działań wojennych, kiedy nad Wilno napłynęły hitlerowskie i sowieckie chmury.

 

Przeczytaj również Jędruś, chłopak ze Lwowa 

fragment recenzji mojedzieckosienudzi

(…) Podoba mi się przystępny język, którym autor streszcza okres wojennej zawieruchy. Mała Irenka zmuszona przez sytuację do znacznie szybszego dorośnięcia próbuje pojąć czym różnią się bolszewicy od krasnoarmiejców, co robi konspiracja, doświadcza głodu i lęku przed wywózką. Jej punkt widzenia z pewnością jest łatwiejszy do zrozumienia dla młodego odbiorcy zainteresowanego historią, niż suche fakty z podręczników.
Jeśli tylko jesteście gotowi podjąć temat wojny, myślę, że cała seria „Wojny dorosłych – historie dzieci” jest dobrym punktem wyjścia.

 

fragment recenzji portalu Granice.pl

(…) Opisana w książeczce wzruszająca historia wydarzyła się naprawdę. Interesująca treść pochodzi ze wspomnień Irenki i z pamiętnika jej ojca, któremu nadał on wiele mówiący tytuł Na zakrętach historii XX wieku. Pobudzające wyobraźnię opisy miejsc i wydarzeń opowiadają o trudnej sytuacji ludności polskiej na Wileńszczyźnie podczas czterech okupacji (dwukrotna sowiecka, litewska i niemiecka), o partyzanckiej działalności Armii Krajowej (wraz z operacją „Ostra Brama”), o okrucieństwie władzy i losach zamieszkujących Wileńszczyznę grup etnicznych, o czasach sowiecko-niemieckiego zła, kiedy nie było wiadomo, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem, o strachu oraz nadziei pomimo wszystko, wreszcie: o smutku rozstań i radości powrotów, a także nieustannej opiece Matki Boskiej Ostrobramskiej. Irenka dziewczynka z Wilna pokazuje fragment historii w sposób zrozumiały dla dzieci. Wymowne ilustracje Magdaleny Pilch doskonale uzupełniają tekst. (…)

histmag.org
https://histmag.org/Andrzej-Perepeczko-Irenka.-Dziewczynka-z-Wilna-recenzja-i-ocena-22653

fragment:
(…) To obrazowa i wyrazista opowieść o bezwzględnych atakach oddziałów bolszewickich, chaosie i głodzie ludności pozbawionej z dnia na dzień pracy, dachu nad głową i środków do życia czy o groźbie wywózki na daleką i mroźną Syberię. O brutalnym zderzeniu młodzieńczych marzeń z bezwzględną rzeczywistością wojenną, bólu rozłąki, strachu o siebie i najbliższych, niepewności jutra. To jednak nade wszystko także opowieść o wierze i nadziei, mimo wszystko i wbrew wszystkiemu. Opowieść o ufności – dziecięcej, momentami nieco naiwnej – ale szczerej i pozwalającej przetrwać w okrutnych i nieludzkich czasach.

 

 

Informacje szczegółowe:

Ilustrator:
Ilość stron:

104

Kategoria wiekowa:

9+

Okładka:

Twarda

Rok wydania:

2022

Seria wydawnicza:

ISBN:

978-83-8208-065-0

Książkę polecają: