Książki o dzieciach w czasie wojny pomagają młodym czytelnikom poznać rzeczywistość wojenną z ich punktu widzenia. Bohaterowie są w podobnym wieku i muszą zmierzyć się z problemami, które nie tylko trudno rozwiązać, ale i zrozumieć. Zaproponowane w tym tekście książki przygotowane zostały z troską o wrażliwość i rozwój psychiczny dziecka – nie brakuje w nich wzruszeń, ale nie epatują one przemocą.
Dziecięca rzeczywistość w czasie wojny
Dramatyczne czasy wojen nie omijają dzieci. Co myślą i jak przeżywają związane z tym trudności? Poniższe książki o dzieciach w czasie wojny to właśnie odpowiedź na tak zadane pytanie. Są to też pozycje, które zwracają uwagę na najważniejsze, międzyludzkie wartości i uwrażliwiają czytelników na krzywdę drugiego człowieka.
Mała wojna
Książka „Mała wojna” Katarzyny Ryrych przedstawia losy Janeczki i Lilki wraz z ich mamą i babcią w czasie II wojny światowej. Mieszkające na obrzeżach Lwowa kobiety przeżywają wiele trosk – między innymi związanych z powołaniem taty do wojska w sierpniu 1939 roku. Wrogie samoloty nad miastem, spóźnione powroty do domu po lekcjach, problemy z organizacją jedzenia i sporo tajemnic – codzienna rzeczywistość wojny to utrata beztroskiego dzieciństwa, ale i okazja do zrozumienia wielu aspektów człowieczeństwa. Na pierwszy plan wysuwa się bezinteresowna pomoc niesiona potrzebującym. „Mała wojna” została wpisana na listę WHITE RAVENS 2020 prezentującą najbardziej wartościowe książki dla dzieci z całego świata.
Czy wojna jest dla dziewczyn?
Sierpień 1939 roku był dla wszystkich dzieci czasem wakacji. Tak było również z dziewięcioletnią Elą, która usłyszała od swojego kolegi, że wojna nie jest dla dziewczyn. Chociaż po rozpoczęciu wojny codzienność wydaje się taka sama – Ela chodzi do szkoły i kłóci się z koleżanką – to jednak pojawiający się strach, tajemnice i tęsknoty zmieniają beztroską rzeczywistość. Tata Eli zniknął, a mama lekarka prawie nie wychodzi z pracy. Niestety z dnia na dzień coraz bardziej okazuje się, że wojna, opisana przez Pawła Beręsewicza, nie jest tylko dla chłopców. Skąd się wzięła? Do czego prowadzi? I o czym trzeba pamiętać, żeby jej nie powtórzyć?
Wojna na Pięknym Brzegu
Przedstawione książki to literatura faktu dla dzieci. „Wojna na pięknym brzegu” Andrzeja Marka Grabowskiego opisuje historię jego mamy, żoliborzanki, która w czasie wybuchu wojny kończyła dziesięć lat. Dla małej Krysi wojna była przede wszystkim czasem dzielnego niesienia pomocy, ukrywania broni w koszyku z jabłkami, wstąpienie do Organizacji i wytrwałości w podejmowaniu nowych wyzwań. To książka o dziecięcej odpowiedzialności za siebie i za innych. Wzruszająca pozycja, w której nie brakuje też przyjemnych zdarzeń – np. wesołych spotkań z koleżankami.
Książki, które przybliżają temat wojny – polecane zestawienia
Jako Wydawnictwo Literatura opublikowaliśmy także inne zestawienia książek o podobnej tematyce. Jeśli chcesz poznać więcej książek dla dzieci związanych z wojną, przeczytaj:
Zachęcamy do tego, aby przeczytane książki o dzieciach w czasie wojny były przedmiotem dyskusji w domach i szkołach. Dodatkowe informacje i rozmowa z opiekunami jeszcze bardziej pomogą młodym czytelnikom uporządkować wiedzę i przewartościować różne sprawy.