Dla wielu dzieci pójście do pierwszej klasy to czas, kiedy zawierają nowe przyjaźnie, ale mają także mnóstwo pytań i wątpliwości. Jakie książki dla 7-latka najlepiej odpowiedzą na potrzeby dziecka, które właśnie pożegnało się z przedszkolem i mierzy się z nowymi dla siebie wyzwaniami?
Ten przełomowy okres doskonale nadaje się do tego, by sięgnąć po klasyki literatury dziecięcej. Proponujemy również nowsze książki dla dzieci, które w mądry sposób tłumaczą trudniejsze zagadnienia i często są osadzone we współczesności.
Jakie książki wybrać dla 7-latka
W biblioteczce dziecka w okresie wczesnoszkolnym królują książki do nauki czytania i zeszyty z ćwiczeniami do pisania. Jakie jeszcze książki będą wartościowe dla 7-latka, który coraz częściej i chętniej decyduje się na samodzielną lekturę? Które z nich są najlepsze do wspólnego czytania z rodzicami i będą wstępem do rozmów na trudniejsze tematy? Sprawdź nasze propozycje – to książki polskich autorów i autorek, którzy stworzyli niezwykle ciekawe opowieści dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
1. Mam prawo!
Czy da się zaciekawić prawem 7-letnie dziecko? Grzegorz Kasdepke udowadnia, że tak – Mam prawo! to doskonała pozycja dla dzieci, które właśnie idą do szkoły, ale przede wszystkim dla tych, które już mierzą się ze szkolną rzeczywistością. Książka jest pełna dowcipnego, często ciętego języka, dzięki czemu angażuje samych zainteresowanych, czyli dzieci.
Historie, jakie znajdziesz w opowiadaniach, ilustrują poszczególne prawa zawarte w konwencji o prawach dziecka. Podział książki na ponad 20 rozdziałów pozwala dawkować dziecku wiedzę, ale też dać mu czas na oswojenie się z nowymi informacjami.
2. Michał i 38
Nieśmiałość pojawia się niemal naturalnie, kiedy 7-latek zamiast do przedszkola pełnego kolegów, koleżanek i znajomych korytarzy, idzie do szkoły. Michał i 38 to piękna opowieść nie tylko o tym, jak można tę nieśmiałość oswoić, a nawet pokonać, ale również o pasji i lęku przed publicznymi występami. Tytułowy Michał, dwa razy w tygodniu jeździ na zajęcia z chóru – i jest jedynym chłopcem wśród 38 dziewczynek.
Michał i 38 to świetna propozycja dla osób związanych z Warszawą, kochających muzykę i zastanawiających się, jak dodać własnemu dziecku otuchy, tak by realizowało swoje pasje bez względu na okoliczności.
3. Asiunia
Czy rozmowy z dzieckiem o wojnie muszą być trudne? Jak wyjaśnić, że nowa koleżanka ze szkoły przyjechała do Polski, bo musiała uciekać z kraju?
Asiunia Joanny Papuzińskiej bez patosu i w delikatny, przystępny sposób pokazuje wojnę z perspektywy pięcioletniej dziewczynki. Jednego dnia cieszyła się prezentami z okazji urodzin i nowymi przyborami szkolnymi, a następnego musiała rozpocząć tułaczkę z domu do domu – po to, by znaleźć schronienie i poczucie bezpieczeństwa.
Wojna nigdy nie jest tematem przyjemnym i prostym do opowiedzenia – szczególnie jeśli pytania zadają dzieci. Po Asiunię warto sięgnąć zwłaszcza dzisiaj, gdy nauka empatii i zrozumienia dla osób, które uciekają przed wojną, jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek.
4. Mali bohaterowie
Czy bohater powinien zrobić coś, o czym trąbi się w telewizji przez następny tydzień? Czy musi posiadać nadludzką moc? Książka Barbary Gawryluk Mali bohaterowie pokazuje, że najważniejsza jest chęć niesienia pomocy, opanowanie, odwaga i wiedza. To siedem niepowiązanych ze sobą historii, które wydarzyły się naprawdę w różnych miejscach Polski.
Jak nauczyć swoją pociechę, że warto być wrażliwą osobą? Że znajomość numeru alarmowego może uratować komuś życie? Przeczytajcie wspólnie Małych bohaterów. Świadomość, że rówieśnicy znaleźli w sobie odwagę, by pomóc innym, może okazać się dużo lepszą motywacją niż prośby rodziców o zapamiętanie numeru alarmowego. Każda z historii będzie dla Was punktem wyjścia do rozmowy – 7-latek ma prawo być przestraszony wizją czyjegoś wypadku. Naszym zadaniem jest go z tym strachem oswoić i pokazać, dlaczego warto sobie z nim poradzić.
5. Niezłe ziółko
Książka Barbary Kosmowskiej z ilustracjami Emilii Dziubak to wzruszająca historia o międzypokoleniowej relacji, która często zbyt wcześnie kończy się pożegnaniem. Eryk jest jedynakiem, na co dzień mieszka z rodzicami i świnką morską, ale dołącza do nich Babcia Malutka – mama mamy.
Trudno tak naprawdę powiedzieć, kto jest tytułowym niezłym ziółkiem, babcia czy wnuk. Książka jest wielopoziomowa – opowiada o przemijaniu, chorobie, bogactwie doświadczeń, budowaniu relacji, ale też o tym, co czuje dziecko, kiedy nie może znaleźć swojego miejsca w grupie rówieśniczej. W piękny sposób pokazuje, że to, co wydaje się zwyczajne, może być niezwykłą przygodą, a sukces wymaga cierpliwości i pracy.
Podsumowanie
Jako wydawnictwo książek dla dzieci nie boimy się trudnych tematów – wierzymy, że świadome i wrażliwe dzieci będą też takie w przyszłości. Wydajemy wartościowe książki, które opowiadają o problemach, z jakimi mierzą się dzieci, ale też wyjaśniają, jak świat dorosłych wpływa na rzeczywistość dziecka. Mamy nadzieję, że te kilka propozycji z naszej strony będzie dobrym punktem wyjścia do rozmów z dzieckiem.
Jeśli szukasz lżejszych tematycznie książek, sprawdź: