Nie wiesz jak nauczyć dziecko czytać ze zrozumieniem? Ten artykuł wskaże Ci działania, które warto podjąć. Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem, opiekunem, wychowawcą, czy starszym rodzeństwem, przeczytaj nasze podpowiedzi. Mają one charakter uniwersalny i mogą być formą świetnej zabawy. A jak mawiamy w znanym powiedzeniu: przez zabawę do nauki – oczywiście skutecznej.
Czytanie ze zrozumieniem jako uniwersalna kompetencja
Czytanie ze zrozumieniem to kompetencja edukacyjna, którą weryfikuje się podczas lekcji języka polskiego, sprawdzianów i egzaminów – zwłaszcza maturalnych. Oczywiście pomyślne wyniki i sukcesy w szkole to nie jedyny powód, dla którego trzeba opanować czytanie ze zrozumieniem. Ta umiejętność jest praktyczna i potrzebna w codziennym życiu – wychwytywanie ważnych informacji przydaje się dorosłym np. podczas czytania umów. Aby czytanie ze zrozumieniem nie sprawiało żadnego problemu, potrzebne są ćwiczenia z zakresu neurobiologii i języka już we wczesnym dzieciństwie.
Dlaczego dziecko nie rozumie czytanego tekstu?
Zanim poznasz konkretne wskazówki, zapoznaj się jeszcze z przyczynami trudności z czytaniem ze zrozumieniem. Wśród najczęstszych czynników wymienia się na przykład:
- dysleksję,
- poziom tekstu niedostosowany do wieku,
- mały zasób słownictwa,
- rozproszenie i problemy z koncentracją wywołane otoczeniem,
- hałas,
- zmęczenie.
Jak uczyć dzieci czytania ze zrozumieniem?
Jak nauczyć dziecko czytać ze zrozumieniem? Sięgnij po ciekawe książki dla dzieci i do dzieła!
Czytaj swojemu dziecku bajkę codziennie
O tym, jak ważne jest czytanie dziecku przed snem, pisaliśmy już na naszym blogu. Czytaj dziecku regularnie od jego najmłodszych lat, aby przyzwyczaiło się do słuchania tekstu i obrazowaniu sobie treści.
Weryfikuj skupienie dziecka – zadawaj trzy pytania
Podczas lektury zadawaj pytania – najlepiej 2, na które odpowiedzi są w tekście i 1, na które odpowiedzi nie ma. Młody czytelnik nie tylko nauczy się czytać tekst w celu znalezienia ważnej informacji, ale też poprawi zdolność logicznego myślenia i zacznie zauważać niedokładny przekaz informacji.
Wykorzystaj ćwiczenie prawda/fałsz
Poziom czytania ze zrozumieniem można też łatwo podnieść poprzez formułowanie zdań oznajmujących na temat tekstu (np. Ala ma kota i dwa psy) i pozostawienia dziecku możliwości rozstrzygnięcia czy jest to prawda czy fałsz. To jeden z najbardziej znanych typów zadań na lekcjach języka polskiego.
Pobawcie się w tworzenie bajek – rysujcie proste obrazki i opowiadajcie
Przeczytaliście razem jakiś tekst? Teraz weźcie do ręki kartkę papieru i kredki. Zilustrujcie jakąś postać, sytuację lub pojawiające się emocje. Stworzony rysunek może być też formą zagadki. Jeśli zabawa przeprowadzana jest w grupie osób, warto wymienić się kartkami i polecić innym odgadnięcie fragmentu tekstu, który został zobrazowany.
„Opowiedz o tym własnymi słowami…”
Nauczenie czytania ze zrozumieniem jest też skuteczne, jeśli dziecko musi opowiedzieć o tekście własnymi słowami. Przy okazji zweryfikujesz poziom koncentracji dziecka i jego zasób słownictwa. Po sparafrazowaniu treści możecie podjąć dyskusję na temat fabuły. Czy bohaterowie postąpili dobrze? Czy zgadzasz się z tym, co powiedział Antek? Czy myślisz, że Basia dobrze zaopiekowałaby się psem? Nauka czytania ze zrozumieniem połączona ze słuchaniem i kształtowaniem poglądów dziecka z pewnością zaowocuje!
Nasze wydawnictwo książek dla dzieci oferuje wiele tytułów książek dostosowanych do danego etapu dziecka – zarówno pod kątem językowym, jak i przekazywanych historii. Przeglądając asortyment, z łatwością znajdziesz np. książki dla dzieci od 3 lat, ale też pozycje dobre dla młodzieży powyżej 12 czy nawet 16 lat. Współpracujący z nami autorzy przygotowali treści obyczajowe, humorystyczne i historyczne, które mogą być świetną pomocą w nauce czytania ze zrozumieniem.