Informacja prasowa
Sopot – Warszawa – Kraków, 5 czerwca 2023
Poznaliśmy tytuły 5 książek nominowanych do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023
Trzecia edycja Literackiej Podróży Hestii wchodzi w decydującą fazę. Kapituła konkursu przedstawiła pięć najlepszych książek dla dzieci i młodzieży z poprzedniego roku. Autorka lub autor jednej z książek otrzyma nagrodę główną w postaci 50 tys. złotych.
Literacka Podróż Hestii co roku wyróżnia najciekawsze polskie książki z kategorii fiction, napisane z myślą o odbiorcach w wieku od 10 do 15 lat. Do 3. edycji konkursu zgłoszono 73 propozycje, z których – po weryfikacji formalnej i merytorycznej dyskusji – Kapituła wybrała następujące tytuły:
- Biuro dzieci znalezionych Andrzeja Marka Grabowskiego (wydawnictwo Literatura).
- Wolność albo śmierć (t.1) Aleksandry Herzyk (wydawnictwo Kultura Gniewu).
- Uciekaj. Hydropolis (t.1) Zygmunta Miłoszewskiego (wydawnictwo W.A.B./GW Foksal).
- Antosia w bezkresie Marcina Szczygielskiego (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego).
- Przyjaciel Północy Ilony Wiśniewskiej (wydawnictwo Agora dla Dzieci).
Tytuł zwycięskiej książki poznamy we wrześniu 2023 roku a laureat lub laureatka otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł. Mecenasem konkursu jest ERGO Hestia a jego organizacją zajmuje się Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, działająca w kilkuletnim już partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej. ERGO Hestia jest również partnerem strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz mecenasem Programu Rezydencji Literackich Fundacji Wisławy Szymborskiej.
– Literatura dziecięco-młodzieżowa to szczególne medium, które angażuje do zadawania pytań i własnych poszukiwań. Najlepiej widać to podczas spotkań autorskich, rozmów i warsztatów z młodymi czytelnikami i czytelniczkami, ale książki nominowane i nagrodzone w naszym konkursie wzbudzają też wiele emocji wśród dorosłych odbiorców – tłumaczy Artur Borowiński, prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący Kapituły. – To już trzecia edycja naszego konkursu, a to oznacza, że na przestrzeni ostatnich lat stworzyliśmy nowy kanon literacki dla dzieci i młodzieży, który proponuje tytuły wartościowe i aktualne pod każdym względem – dodaje.
– W tym roku jury było w miarę zgodne w kwestii wyboru finałowej piątki. Wybraliśmy książki różnorodne, każda z nich reprezentuje nieco inny nurt w literaturze dla młodzieży. Na uwagę zasługuje powieść graficzna, która do niedawna była obecna na polskim rynku wyłącznie w postaci przekładów z innych języków, ale wygląda na to, że staje się coraz bardziej popularną formą wśród rodzimych autorów i autorek. Postanowiliśmy wyróżnić także i reprezentantkę tego nurtu – tak wybór Kapituły komentuje prof. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Autorzy i autorki książek nominowanych w tym roku do Nagrody Literacka Podróż Hestii otrzymują zaproszenie do udziału w wydarzeniach literackich: Festiwal Góry Literatury, Rabka Festival, Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Czytaj! w Częstochowie, Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku, Targi Książki w Gdańsku. Będzie można ich też spotkać podczas Pleneru Literackiego w sopockim Parku Hestii, który odbędzie się w tym roku w pierwszą wakacyjną sobotę, 24 czerwca.
Nadesłane powieści, opowiadania i powieści graficzne oceniła Kapituła, w skład której wchodzą: Artur Borowiński – przewodniczący Kapituły, prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Katarzyna Wasilkowska, autorka dwukrotnie nominowana już do Nagrody Literacka Podróż Hestii za książki Świat Mundka (edycja 2021) oraz Już, już! (edycja 2022); Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Natalia Wiercińska – członkini Zarządu Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Funkcję sekretarz Nagrody pełni Paulina Bandura.
Pełna treść uzasadnień konkursowej Kapituły oraz szczegółowe informacje o Literackiej Podróży Hestii znajdują się na stronie literackapodrozhestii.pl