Katarzyna Wasilkowska

Katarzyna Wasilkowska

Autorka Już, już!Królestwa, jakich wiele czy Jowanki i gangu spod Gilotyny.

Ciepło przyjęta przez czytelników i krytykę – za debiut literacki została nagrodzona Guliwerem w krainie Olbrzymów, a za powieść Kobra wyróżniona nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego. Jej Świat Mundka został wpisany na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej, otrzymał wyróżnienie w Konkursie PS IBBY Książka Roku 2020 oraz nominację do nagrody Literacka Podróż Hestii. Za Już, już! otrzymała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego oraz nominację do nagrody Literacka Podróż Hestii.

Mówi się, że jej twórczość cechuje bezpośredni styl, humor, wiarygodnie nakreślone osobowości bohaterów, a przede wszystkim głębokie zrozumienie psychiki dziecka. Jest Gdańszczanką na podwarszawskiej wsi, gdzie mieszka z najmłodszymi dziećmi, mężem fotografem, dwoma psami i kotem.

Posłuchaj wywiadu z Autorką o "Rysiu miasta"

Katarzyna Wasilkowska - wszystkie książki

Autorka mieszka pod Warszawą
Prowadzi spotkania dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych

Przygoda

Co to jest przygoda? Czy może się przytrafić w zwykłym, codziennym życiu, czy tylko wielkie wydarzenia mogą być początkiem wielkiej przygody? Autorka przedstawia Jowankę i gang spod Gilotyny i czyta fragment książki. Jakie emocje budzą się podczas lektury książki przygodowej? Co musi się znaleźć w dobrej książce przygodowej? Wspólnie z dziećmi wymyśla historię przygodową, która rozwarstwia się na różne wątki.

 

Warsztaty translatorskie

Jak przetłumaczyć nieprzetłumaczalne, czyli co to są idiomy? Jaka jest różnica między czytaniem tekstu obcojęzycznego ze zrozumieniem, a przekładaniem go na język polski? Na te pytania pisarka odpowie wrazem z dziećmi, pracując nad tekstem. Podzieleni na grupy uczestnicy tłumaczą z języka angielskiego fragmenty całego opowiadania. Następnie wspólnie z autorką łączą je w całość, dbając o zachowanie wierności oryginałowi i jednocześnie o literacki przekład. Pisarka opowie także o pułapkach automatycznych translatorów, czytając to samo opowiadanie po przetłumaczeniu go za pomocą mechanicznego tłumacza internetowego.

 

Wróg, guru, przyjaciel – czy rodzice zieją ogniem?

Autorka, nawiązując do powieści Świat Mundka, zaprasza do dyskusji na temat relacji młodzieży z rodzicami i różnych odcieni dojrzewania. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, że nie marzenia rodziców są ważne, ale dbanie o własną ponadprzeciętność i pielęgnowanie talentu. Razem z uczestnikami spotkania autorka postara się odpowiedzieć na pytania: Czy rodzice naprawdę nic nie rozumieją? Czy poprzednie pokolenia mierzyły się z podobnymi barierami w komunikacji? Jak walczyć o to, co w nas wyjątkowe?

 

Jak rządzić w Kryształowym Zamku?

Na podstawie książki Już, już! pisarka porozmawia ze słuchaczami o bardzo aktualnych problemach młodych ludzi – uzależnieniu od technologii, zanurzeniu w świecie cyberprzestrzeni, potrzebie akceptacji i uznania w serwisach społecznościowych, rozpoznawaniu przemocy w internecie i o tym, jak (i czy w ogóle) można się przed nią bronić. Jak z głową i bezpiecznie korzystać z gier komputerowych i internetu? Jakie zachowania użytkowników komputera mogę nas niepokoić? Kiedy potrzebujemy pomocy?