Grand Prix w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI” – Cała Polska czyta dzieciom”.
Leon, którego mama pracuje w galerii sztuki, a tata jest malarzem, poznaje zjawiskowego Tygrysa z obrazu Henriego Rousseau. Zwierzak wprowadza chłopca w fascynujący świat malarstwa. Objaśnia, czym jest perspektywa, pokazuje, jak operować kolorami, światłem i cieniem. Wkracza wraz z Leonem w świat dobrze znanych mu obrazów van Gogha czy Moneta, które nagle ożywają, dzięki wiedzy przekazanej przez Tygrysa. Kolejne dzieła zapadają w pamięć zarówno bohatera książki, jak i naszą. Zaczynamy je lepiej poznawać, rozumieć, czuć. I stają się magiczne.
Wywiad z Katarzyną Rygiel
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/kielce-zawsze-beda-jej-domem-rozmowa-z-katarzyna-rygiel-laureatka-swietokrzyskiej-nagrody-literackiej/ar/c1p2-27684815?fbclid=IwY2xjawK_TOlleHRuA2FlbQIxMABicmlkETFNSkE0ZUhEaGl0Z3pBYUJjAR7DBpU54Dq–K-a5M3YrXULnQBne0qBJzgnFS_gjPBjgC0qxVwqsHX2VImo5A_aem_JUhtNF9VrldstRwKc8DLgg
Zapraszamy do wysłuchania podcastu
https://www.rdc.pl/podcast/ksiazkomania_Gs04GYLyeN0Eo1UFBNtT?episode=GyCjOfXTUjhBrCyxrqvz&active_page=1
Fragment recenzji Katarzyny Slany
Opowieść obfituje w wiedzę o malarstwie, technikach tworzenia obrazów oraz tajnikach pracy różnych artystów. W historii tej przemieszczamy się do światów różnych obrazów, (…) na które możemy spojrzeć od wewnątrz, a dzięki temu w pełni zrozumieć ich koncept.
(…)
Szybko zaprzyjaźniamy się z bohaterem, ośmioletnim Leonem, dzieckiem zwykłym-niezwykłym. Chłopcem zafascynowanym sztuką, (…) który trafia do świata obrazu, do którego poniosły go marzenia. W niezwykłej przestrzeni dzieła sztuki chłopiec namacalnie odczuwa deszcz oraz zapach dżungli. To sensualne doświadczenie potęguje obecność Tygrysa, który zabawia chłopca pogawędką.
(…)
Piękna wyobraźniowa fabuła powieści oparta na podróżowaniu bohaterów od obrazu do obrazu po każdym powrocie chłopca do rzeczywistości puentowana jest merytorycznym komentarzem odautorskim na temat poszczególnych malowideł, a także kierunków i nurtów sztuki, do której przynależą. Ważnym dodatkiem są też biogramy malarzy oraz konteksty obyczajowo-historyczne związane z danym dziełem i nurtem. Ogromnym walorem jest także szata graficzna książki, w której pojawiają się omawiane obrazy, idące w sukurs inteligentnej, barwnej wędrówce po światach wybitnych obrazów.
(…)
Podczas ostatniej rozmowy Leona z Tygrysem poruszona zostaje istotna kwestia wyobraźni dziecięcej. Chłopiec już wie, że wystarczy zafascynować się jakimś dziełem, aby weń skoczyć, bowiem wszystko jest możliwe dzięki pasji i wolnościowym marzeniom.